تهران ، خ ولیعصر، روبروی پارک ملت، پلاک ۲۶۱۷، ساختمان داستو، ط ۵، و ۲۲

اوزون درمانی به روش Salin DIV

اوزون درمانی یا اوزون تراپی چیست؟

اوزون تراپی یک روش درمانی ایمن است که به صورت کلی، اکسیژن در دسترس سلول را افزایش می‌دهد و بدون اینکه هیچگونه عارضه‌ای ایجاد کند.

تاریخچه درمان با گاز اوزون

اوزون درمانی تاریخچه ای غنی دارد که به قرن ها قبل باز می گردد. اولین بار در اواخر قرن نوزدهم در آلمان شکل گرفت و در ابتدا برای ضد عفونی کردن استفاده شد. با گذشت زمان، محققان و دانشمندان به اصلاح اوزون درمانی و کشف کاربردهای مختلف آن ادامه دادند. در اوایل قرن ۲۰ برای اولین برای ترمیم زخم استفاده شد و در ادامه محققان و درمانگران اثرات بهنیه آن را بر سیستم ایمنی و بیماری های خود ایمنی دریافتند. همچنین اخیرا مشخص شده است که این روش درمانی اثرات امیدوارکننده ای برای برخی از سرطان ها نیز دارد.

کاربردهای اوزون‌تراپی (اوزون برای درمان چه عارضه و بیماری‌هایی استفاده می شود؟)

این روش درمانی به طور کلی با اثر بر سیستم ایمنی و سیستم گردش خون میتوان کاربردهای درمانی زیر را داشته باشد:

  • بیماری های خودایمنی: اوزون تراپی برای طیف وسیعی از بیماری های خودایمنی اثربخشی ثابت شده دارد که از این بین میتوان به شکل های مختلف پسوریازیس ,آرتریت روماتویید (روماتیسم مفصلی), لوپوس , بهجت ,ویتیلیگو (پیسی)٫ سندرم خستگی مزمن٫ فیبرومیالژیا و اشاره کرد.
  • ترمیم زخم: زخم بستر٫ زخم پای دیابتی٫ زخم های عروقی و…
  • اختلالات خونرسانی: مثل بهبود عوارض سکته های قلبی و مغزی
  • درمان سرطان: اثرات درمانی برای برخی از سرطان ها مخصوصا سرطان های گوارشی کولورکتال

فواید و مزایای اوزون‌تراپی

از فواید این متد درمانی میتوان به تعدیل سیستم ایمنی ٫ بهبود اکسیژن رسانی به بافت ها ٫ بهبود چشمگیر سلامت پوست٫ تاثیر مثبت بر عملکرد عضلات ٫ تعدیل سیستم متابولیک و هورمونی و…اشاره کرد

خطرات و عوارض اوزون‌تراپی

با توجه به اکسیژنه بودن ماهیت اوزون درمانی و با درنظر گرفتن این مساله که اکسیژن عنصر حیاتی برای موجودات زنده است٫ وجود عارضه از این روش درمانی به دور از منطق است که در عمل و تجربه نیز این موضوع به اثبات رسیده است و همچنین اسناد و نتایج علمی که نشان دهنده بدون عارضه بودن اوزون درمانی است از طریق همین وبسایت و همچنین معتبرترین ژورنال های طبی دنیا قابل دسترسی است.

ساز‌و‌کار و تاثیرات اوزون‌درمانی در روند درمان

اوزون با افزایش جریان خون و اکسیژن رسانی و فعال کردن فاکتورهای ضد التهابی و غیرفعال کردن فاکتورهای التهابی از طریق تغییرات اکسیداسیون سلولی و متابولیسم اسیدهای چرب موجب بازگشت تعادل به سیستم ایمنی شده که به دنبال آن دوره درمانی نسبت به سایر روش های درمانی بیماری های خودایمنی کوتاه تر و کم عارضه تر شده است.

مراقبت‌ها و نکات لازم قبل از اوزون‌تراپی

تنها مساله ای که قبل از اوزون تراپی حایز اهمیت است این توجه موارد منع مصرف اوزون میباشد که اختلالات آنزیمی و انعقادی از مهمترین آنها میباشد. بررسی عدم وجود منع مصرف اوزون در جلسات ارزیابی و معاینات پیش از اوزون تراپی انجام میگیرد.

مراقبت‌ها و نکات لازم بعد از اوزون‌تراپی

با توجه به بدون عارضه بودن این روش درمانی مراقبت خاصی لازم نیست اما برای داشتن اثربخشی حداکثری از این روش درمانی بهتر است در طی دوران جلسات اوزون تراپی سبک زندگی شامل تغذیه و ورزش و کنترل تنش های ذهنی به بهترین شکل ممکن رعایت شود.

روش‌های انجام اوزون‌تراپی

اوزون تراپی به صورت تزریقی (اتوهموتراپی و سالین div) دمش مقعدی و موضعی (روغنهای گیاهی اوزونه) صورت میگیرد.

آیا اوزون‌تراپی دردناک است؟

همه روش های اوزون درمانی تزریقی در قالب تزریق هایی مشابه به تزریق سرم انجام میگیرد و پرواضح است که بر این اساس این شیوه درمانی دردناک نخواهد بود.

تفاوت اوزون با کورتون چیست؟

تفاوت کورتون و اوزون در شکل کنترل علایم بیماری خودایمنی است. کورتون اسب سرکش سیستم ایمنی نامتعادل را به زنجیر میکشد و زندانی میکند و نهایتا موجب تشدید ناآرامی وی میشود اما اوزون با گذر زمان این اسب را رام و قابل پیش بینی میکند.

هزینه اوزون‌تراپی

هزینه اوزون تراپی به شکل آلمانی saline divدر حال حاضر جلسه ای ۸۰۰ هزار تومان میباشد و داروهای موضعی اوزون نیز از همین حدود قیمتی برای هر واحد پیروی میکند.

تعداد جلسات اوزون‌درمانی

اوزون تراپی به روش آلمانی Saline Div به صورت میانگین ۵۰ تا ۷۰ جلسه به طول می انجامد که متناسب با وضعیت بیمار و بیماری فاصله این جلسات تعیین میشود.

روش اوزون‌تراپی یا اوزون‌درمانی در مطب دکتر علی تارات

اوزون تراپی به روش آلمانی SALINE DIVدر کلینیک دکتر تارات بر اساس پروتکل آقای هاوارد رابینز انجام میگیرد.

این روش درمانی در قالب جلساتی با فاصله و دوز مشخص و متفاوت به صورت دریافت سرم انجام میگیرد و اثر این روش درمانی بر بدن بیمار هر ۴ جلسه ارزیابی شده و از بیمار نیز گزارش تهیه میشود.

سخن اخر

اوزون تراپی تکه گم شده پازل سلامت بدن است که مدت ها با تکه های پازل اشتباه دیگری چون کورتون ها و داروهای گیاهی سعی بر جایگزینی شده است. اما امروزه طب بعد از ده ها سال در حال پذیرش معجزه آسایی اوزون میباشد و روز به روز امیدواری بیشتری برای یافتن کاربردهای درمانی بیشتر از این متد درمانی شکل میگیرد.